Poklady z půdy.


Víte jak nejlépe uskladnit věci na půdě? Dříve se na půdě sušilo prádlo, ořechy nebo houby, bylo to skvělé místo, kde bylo přes letní dny ideální místo na sušení věcí. Nebyl zde průvan, ale teplý vzduch, který usušil vše, co bylo potřebo. Skladovalo se zde i seno pro chovanou zvěř. Takové dobře posečená tráva a usušená byla skvělou stravou pro králíky, morčata, ovce. Dále mohlo sloužit jako podestýlka pro slepice anebo jiné zvířátka. Když měli doma lidí ještě zvířata, museli se o ně starat a půda jim pomáhala spoustu věcí uskladnit i právě pro ně. Domy byli velké a střech byla dělaná kvalitně, takže zde nebylo vlhko a déšť se dovnitř nedostal.

plastová bedna velká

Prostě střecha jam má být. Na půdu se dalo tedy uskladnit usušené potraviny pro lidi i zvěř. Seno, nevyloupané ořechy, usušené a zavěšené bylinky, které v zimních dnech byli skvělé na čaj, ale i do mastí nebo na tinkturu. Někteří lidé zde měli uskladněný i nábytek, který se zrovna nevyužíval a byl v suchu a teple. Stačilo ho jen správně uskladnit, aby se vám v něm neusadili myši nebo jiná zvěř, jako nechtěné kuny a podobně. Stejně tak dobře zde mohli být uskladněny hračky po odrostlých dětech, které se už nevyužívali, anebo se čekalo na to, až se druhá generace narodí.

plastová bedna velká

Stejně tak dobře zde byli uskladněny velké plastové bedny, které lidé využívali na přenos nejrůznějších věcí. Když se hodně zavařovalo a poté uskladňovalo do sklepa nebo spíže. Dnes si okurky a červenou řepu koupíte v obchodě, ale dříve si lidé vše co chtěli zavařovali doma. Byli to okurky, kozí rohy, papriky, rajčata, cibulky, červená řepa, dále spousta sladkých zavařenin jako kompoty meruňkové, broskvové, třešňové, potom spousta marmelád na pečení. Každá žena hodně pekla a aby měla doma marmeládu nebo povidla musela si je udělat. A jak nejlépe přenesete dvacet sklenic než v pohodlné velké plastové bedně. Stejně tak dobře půda uskladnila i skleněné sklenice na zavařování. Stačilo je jen před použitím opláchnout a mohlo se zavařovat. Půda toho pojme hodně, jen v tom musíte mít systém, abyste na nějaké věci nezapomněli, že je tam máte.