Využijte ubytování v Českých Budějovicích k poznání Vltavy


Znáte symfonickou báseň Vltava z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany? Je to jedno z nejkrásnějších hudebních děl, které lidé na této planetě dokázali zkomponovat. Zaposloucháte-li se do jejích tónů, možná vás to zláká Vltavu vidět na vlastní oči a zjistit, co je na této řece tak kouzelného, že Bedřich Smetana komponoval skladbu zrovna na toto téma, a že jej neoslovila například Sázava nebo Ohře.

meandry Vltavy

Na té Vltavě něco je – Vltava pramení na Šumavě, je rozdělena na dva toky Teplé a Studené Vltavy, které se setkávají mezi Stožcem a Novou Pecí, aby dále vytvořily meandrující tok, navazující na přehradu Lipno. Jestliže si zajistíte levné ubytování v Českých Budějovicích a okolí https://www.penzionurudolfa.cz/, můžete se do těchto končin vypravit vlakem, autem nebo na kole. Stojí za to si projet úsek po silnici č. 39 z Volar do Horní Plané, anebo v Nové Peci odbočit na pravý břeh Lipna a pokračovat trasou k Přední Zvonkové, která byla za socialismu lidem nedostupná kvůli železné oponě.

přehrada Lipno

Krásy Vltavy vrcholí mezi Loučovicemi a Českými Budějovicemi – nejkrásnější úsek Vltavy začíná nad Čertovými proudy u Loučovic a pokračuje podél kláštera Vyšší Brod, kde začíná mnoho vodáků své putování, a vy je můžete sledovat ze silnice č. 163 a 160 až do Českého Krumlova. Místy je pohled na řeku tak fascinující, že se vyplatí zastavit tu na některém odpočívadle a alespoň pár hodin rozjímat. Velmi romantický říční úsek pak vrcholí mezi Českým Krumlovem a Zlatou Korunou, respektive zříceninou hradu Dívčí Kámen, doporučujeme zaparkovat auto v Třísově a projít si alespoň část této trasy pěšky, abyste měli představu o tom, jak krásná Vltava dokáže být v peřejnatém úseku širokých meandrů, které mnozí vodáci v celé Evropě považují za nejatraktivnější.

A aby toho nebylo málo, v centru Českých Budějovic u soutoku Vltavy a Malše, byste mohli nazout in-line brusle, nebo usednout na kolo a vydat se podél řeky až k zámku v Hluboké nad Vltavou. Tento velmi příjemný úsek asfaltové stezky pro bruslaře a cyklisty patří k nejvyhledávanějším trasám aktivního odpočinku obyvatel Českých Budějovic.